Projektek
HAT-KP-2-2021/1-000146-VAL-ELS/001
Beszámoló Határtalanul pályázatról
HAT-KP-2-2021/1-000146-VAL-ELS/001
Testvériskolai kapcsolat ápolása Székelyudvarhelyen
2022.04.23- 2022.04.28.
Iskolánk, a Miskolci SZC Kós Károly Építőipari, Kreatív Technikum és Szakképző Iskola 32 tanulója 4 fő kísérővel vett részt a „Határtalanul” pályázat támogatásával 6 napos utazáson 2022.04.23- 2022.04.28. között.
Célként tűztük ki a külhoni magyar kapcsolataink ápolását testvériskolánkkal és a diákokkal.
Valamint a megtekintett emlékhelyek és koszorúzások során diákjainkban még inkább tudatosítani, hogy az országhatáron túl élő magyarság minden tagja és közössége része az egységes magyar nemzetnek.
Útvonalunk
Az 1 nap Nagyváradon megnéztük a Püspöki palotát, a katolikus Székesegyházat, a Kanonok sort, valamint Szent László királyunk szobrát. A sétáló utcába a Holnap Irodalmi Társaság négy költőjének életnagyságú szobránál,- Ady Endre, Juhász Gyula, Emőd Tamás és Dutka Ákos- irodalom órát tartottunk. Megcsodáltuk az Adorján házakat, a Szigligeti Színházat, előtte Szigligeti Ede szobrával, megtekintettük az EMKE kávéház falán Ady Endre emléktábláját, a Rimanóczi Szállót és a Poynár palotát. Az újvárosban megcsodáltuk a Városházát, a Királyhágó melléki Református Püspökséget és a Sas palotát. Megtekintettük a Várat, ahol hét királyunk, királynőnk nyugszik. Csucsán megtekintettük a Boncza kastélyt. Bánffyhunyadon megtekintettük a XIII. századi református templomot és a templom kertjében nemzeti színű szalagot helyeztünk el névadónk, Kós Károly kopjafájánál.
Segesváron megnéztük a várat, az óratornyot, a 17. századi Szarvasházat, a Diáklépcsőt és megkoszorúztuk az itt született Apor Vilmos, magyar vértanú püspök emléktábláját. Fehéregyháza határában, megkoszorúztuk Petőfi Sándor halálának feltételezett helyszínét az Ispán kútnál. Székelykeresztúron a Gyárfás-kúria kertjében Petőfi körtefájánál emlékeztünk, szavaltunk. Agyagfalván megtekintettük az 1848. október 16-án megtartott székely nemzetgyűlés emlékére felállított emlékművet.
A 2. nap a székelyudvarhelyi bányai iskolába látogattunk, ahol a diákokkal közösen gyakorlaton vettünk részt. Megismerkedünk a fafaragó műhellyel, a forgácsoló képzéssel és a nyomdai ipari tanulók munkájával.
Majd a Gyimesekbe az ezeréves magyar határra látogatunk el.
Az esti órákban közösen megtekintettük a Jézus szíve kápolnát és a székelyderzsi erődtemplomot.
A 3. nap Nyergestetőn szavaltunk –Kányádi Sándor versét-, emlékeztünk és megkoszorúztuk az 1999.03.15-én felállított kopjafánkat.
Gelencén megtekintettük a Világörökség részét képező katolikus templomot, a Szent László legendát ábrázoló középkori freskókat.
Kézdivásárhelyen megnéztük a Céhtörténeti Múzeumot, az udvartereket, a Vigadót, koszorúzunk, szavaltunk Gábor Áron szobránál és Thúróczi Mózes emléktáblájánál.
Csíksomlyón megnéztük a ferences kegytemplomot, a KALOT Házat. Elsétáltunk még a barátok „feredőjéhez”. A fiatalabbak felmentek a meredek stáción a Kis-Somlyó hegyen álló Salvator kápolnához és Szenvedő Jézus kápolnához.
Csíkszeredán megtekintettük a Makovecz Imre által tervezett Millenniumi templomot, a Mikó várat és nemzeti szalagot helyeztünk el Petőfi Sándor szobránál. A Magyar Konzulátus mellett, a hősök emlékművénél szavalattal emlékeztünk az 56-os forradalom mártírjaira. A Tolvajos tetőn megkoszorúztuk a három keresztfát.
Szentegyházán meglátogattuk barátainkat a Haáz Sándor vezette Gyermekfilharmóniát, könyvajándékot vittünk. Megtekintettük a Múzeum Szállót és részt vettünk a tiszteletünkre rendezett Táncházon, ahol a FILI tagjai zenéltek, énekeltek és táncoltak, valamennyiünket bevonva. Nagyon jól éreztük magunkat aznap este!
A 4. nap egy rövid foglalkozáson vettünk részt az iskolában, majd közösen az udvarhelyi diákokkal megtekintettük a belvárost. Koszorúztunk az Emlékezés szoborparkban, névadónk Kós Károly szobránál. Rövid előadásokat hallgattunk meg a 2004-ben avatott szoborparkban található nagyjainkról.
Megtekintettük a belváros nevezetességeit, a Vármegyeházát, Orbán Balázs szobrát a főtéren, a Patkóban a Vasszékely, Márton Áron püspök és Benedek Elek szobrait. Felsétáltunk a Tamási Áron Gimnázium szecessziós épületéhez és Tamási Áron szobrához. A délután közösen a közeli településekre kirándultunk. Szelykefürdőn a székelykapuk között felsétáltunk a domboldalon a legnagyobb székely, Orbán Balázs sírjához, ahol koszorúztunk. Megálltunk Farkaslakán, Tamási Áron szülőfalujában, megkoszorúztuk az író 1972-ben felavatott síremlékét, elszavaltuk Kányádi Sándor, Tamási Áron sírjára című versét. Előadást tartottunk Trianonról és József Attila „Nem, nem soha” című versét szavaltuk el, nemzeti szalagot helyeztünk el a 2004-ben felállított trianoni békediktátum emlékművénél.
Az 5. nap Brassó felé, a Nagy-Homoród patak völgyében nagyon szép fehér unitárius templomokat láthatunk. Az úttól jobbra a hegytetőn megcsodáljuk Kőhalom várát. Brassó a Szászföld központja, itt található Európa legkeletibb gótikus temploma a Fekete templom, amelyet megtekintettünk. A főtéren megnéztük a régi városházát, a Hirscher házat. Megtekintettük Brassó legkeskenyebb utcáját a zsinór utcát, a zsinagógát és az 1559-ben épült díszes Katalin-kaput.
A 6. nap Korondon megtekintettük a fazekas mesterek remekeit és megkoszorúztuk Kós Károly emlékplakettjét az általános iskola épülete előtt.
Parajdon bementünk a sóbányába. Szovátán megtekintettük a híres fürdőhelyet és a Medve tavat, koszorúztunk, szavaltunk Petőfi Sándor szobránál.
Erdőszentgyörgyön megnéztük a Rhédey Claudia grófnő szobrát és koszorúztunk.
Marosvásárhelyen megálltunk a Bolyaiak emlékművénél, megnéztük a szecessziós stílusban épített Kultúrpalotát és Városházát. A Bólyai téren megnézzük a Teleki Téka könyvgyűjteményt és a Bólyai Emlékmúzeumot.
Hazafelé az autóútról megtekintettük a Tordai hasadékot.
Kolozsváron felkerestük a Házsongárdi temetőt. Névadónk Kós Károly sírjánál elmondtuk Kányádi Sándor „Kós Károly arcképe alá” című verset, majd koszorúztunk. Felkerestük Reményik Sándor és Dzsida Jenő sírját, ahol szintén egy-egy szavalattal, nemzeti színű szalaggal és kihelyezett irodalomórával emlékeztünk a költőkre.
Megtekintettük Mátyás király monumentális szoborkompozícióját, majd betértünk a Szent Mihály katedrálisba. Kijövet megemlékeztünk Márton Áronról a szobránál. A Főtéren megcsodáltuk a Bánffy palotát.
Körösfőn megállva megtekintettük az egyik leglátványosabb kalotaszegi református templomot.