Ács
Építőipar ágazat képzése, amely szakképzettség megszerzésével zárul. Az ács a legrégibb építőipari szakmák egyike, amelyet a hagyományos technikák mellett a gépesítés, az előregyártás és a digitalizáció jellemez. Az ács építi a tetőt, bont és felújít, valamint állványzatokat épít és zsaluzatokat szerel.
Ajánlott minden fiatal számára, akit vonz a magasság, szereti a mozgalmasságot, szeret alkotni, építeni és fával dolgozni.
KOMPETENCIAELVÁRÁS
Ügyes mozgás, állóképesség, jó fizikum, jó szemmérték és térlátás, kézügyesség, csapatmunka.
A SZAKKÉPZETTSÉGGEL RENDELKEZŐ
- ellenőrzi a munkavégzés feltételeit, helyszíni méréseket végez;
- értelmezi a műszaki dokumentáció tartalmát és használja az építészeti alapfogalmakat;
- biztosítja és ellenőrzi a szükséges anyagokat és eszközöket;
- előkészíti a hagyományos zsaluzási, állványozási munkák anyagait, eszközeit;
- összeállítja, elhelyezi a pillérek, falak hagyományos zsaluelemeit, megtámasztását;
- faszerkezeteket (fa fedélszerkezetek, fafödémek) épít, helyreállít, felújít, megerősít, átalakít, beépít;
- működteti a munkavégzéshez szükséges gépeket, berendezéseket, mérőeszközöket;
- együttműködik az építőipari szakmák egyes területeinek képviselőivel, szakembereivel.
ISKOLASPECIFIKUS INFORMÁCIÓK A KÉPZÉSHEZ
Az ács hozza létre az épületeket védő tetők fedélszerkezeteit, elkészíti az építkezés során szükséges állványokat, zsaluzatokat, dúcolásokat és elbontja ezeket. Meglévő régi épületek faszerkezeteit felújítja. Az építés helyszínén beépíti az előregyártott faszerkezeteket. Előkészíti a tetőfedéshez a fedélszerkezetet. Az ács építészeti terveket olvas, ismeri a modern ácsszerkezeti anyagokat, azok főbb jellemzőit és a beépítésükhöz szükséges technológiai folyamatokat. A napi munkavégzéshez szükséges szerszámokat, eszközöket, kisgépeket szakszerűen használja. Csapatban dolgozva maradandó, látványos szerkezeteket alkot, szívesen dolgozik magasban és a szabadban is. Helyszíni felmérés vagy tervdokumentáció alapján meghatározza az ácsszerkezetek megépítéséhez szükséges anyagok mennyiségét. Az ácsmunkák munka-, baleset-, tűz- és környezetvédelmi szabályait ismeri, azokat tudatosan betartja. Az alapvető irodai szoftvereket alapszinten kezeli. A kivitelezés során keletkezett hulladékokat a vonatkozó előírásoknak megfelelően szállítja, tárolja.