Aranyműves
Az aranyművesek által készített használati tárgyak, ékszerek egyediek, szemet gyönyörködtető, sokszor különleges üzenetet hordozó, művészi szinten elkészített munkák. Az aranyművesek jellemzően nemesfémekkel, arannyal, ezüsttel, platinával, palládiummal dolgoznak, sokszor díszítésként eredeti és egyéb drágaköveket használnak. Mindezek a felhasznált anyagok egyfajta értékőrző, vagy befektetési szerepet is kölcsönöznek az elkészült aranyműves tárgyaknak ékszereknek. Az aranyművesség alapvetően öt alapműveletből álló kézműves szakma. Ezek az alapműveletek: kézi fűrészelés, reszelés, hajlítás, kalapálás, forrasztás. Az aranyműves mesterség alapvető kézműves jellege ellenére használja a modern technika nyújtotta lehetőségeket is, (gépesített alkatrészgyártás, precíziós öntési eljárások, egyéb gépi, magas színvonalú sokszorosító eljárások) melyekkel egyrészt lerövidül az egyes munkafolyamatokhoz szükséges idő, másrészt nagy mennyiségben, sorozatgyártásban állítható elő az ékszer, nemesfémtárgy. Jellemzően nemesfém alapanyagokból különféle tárgyakat készíteni és javítani, a fémjelzési kötelezettség alá eső tárgyakat fémjeleztetni.
Ajánlott azoknak, akik szeretik a művészetet és kreatívak. Javasolt továbbá azoknak, akik jó kézügyességgel rendelkeznek és szeretnének minden nap valami újat alkotni.
Iskolai előképzettség
Érettségi végzettség
Szakmai előképzettség
A „Képző- és iparművészeti munkatárs” ötvös szakmairány, vagy a jogelőd ötvös szakmai végzettségek (54 211 06 Ötvös, 54 211 06 Ötvösfémműves;) megszerzését követően
Egészségügyi alkalmassági követelmény
Nem szükséges
Szakmai gyakorlat
Nem szükséges, azonban a szakmai adottságok, készségek felmérése szükséges