Környezetvédelmi technikus
Környezetvédelem és vízügy ágazat képzése, amely érettségivel és technikus szintű szakképzettség megszerzésével zárul. Választható szakmairányok: Természetvédelem szakmairány, Hulladékhasznosító és -feldolgozó szakmairány, Környezetvédelem szakmairány, Igazgatás szakmairány.
Napjainkban egyre fontosabb feladat a környezet védelme. A környezetvédelmi technikus ismeri a környezeti elemeket. Önállóan vagy mérnöki irányítással mérőműszerek segítségével megállapítja a környezetszennyező anyagok és egyéb egészségkárosító tényezők nagyságát. Hulladékfeldolgozási- és hasznosítási területen tervezési, szervezési, irányítási tevékenységeket lát el. Igazgatási feladatként környezetvédelmi adatokat tart nyilván és adatszolgáltatást teljesít online felületen, valamint települési környezetvédelmi programokat készít. Vizsgálja továbbá a természetvédelemben védett fajokat, valamint természeti értékeket mér fel. Munkáját üzemben, laboratóriumban, és terepi körülmények között végzi. A környezetvédelem olyan tevékenység, ami által óvjuk és megőrizzük a természetet, az élővilágot, ebben jelentős szerepe lehet a környezetvédelmi technikusoknak.
Ajánlott minden fiatal számára, aki szeret emberekkel foglalkozni, szereti a változatos kihívásokat, ösztönzi a kereskedelem dinamizmusa, fontos számára a hosszú távú karrierlehetőség.
KOMPETENCIAELVÁRÁS
Társas és kultúraközi érzékenység, kritikai gondolkodás, kreatív gondolkodás, csapatmunka, a környezeti problémák gazdasági, ökológiai és társadalmi következményei iránti érdeklődés.
A SZAKKÉPZETTSÉGGEL RENDELKEZŐ
- alkalmazza a szakmai előírásokat, kezeli a környezeti adatokat, nyilvántartja a kibocsátásokat;
- nyilvántartja a védett természeti értékeket, a szennyezett területeket;
- környezetvédelmi tervek készítésében vesz részt;
- kapcsolatot tart a környezet- és természetvédelmi és vízügyi hatóságokkal, önkormányzati területen a lakossággal;
- részt vesz pályázatírási munkákban;
- közreműködik levegő-, víz- és talajvédelmi feladatokban;
- részt vesz természetvédelmi, hulladékgazdálkodási, szennyvízkezelési feladatokban;
- zaj- és rezgésmérési feladatokban működik közre;
- környezetvédelmi ellenőrzésben, szabálysértési ügyek intézésében vesz részt;
- közreműködik a környezet- és természetvédelmi jogszabályok, biztonságtechnikai előírások betartatásában.
ISKOLASPECIFIKUS INFORMÁCIÓK A KÉPZÉSHEZ
Képzési helyszín: Miskolci SZC Kós Károly Építőipari, Kreatív Technikum és Szakképző Iskola Szakmajegyzék szám: 5 0712 14 02 Képzési idő: 2 év Munkarend: esti |
Szakképzési Jelentkezési Rendszer |
Felhívjuk a figyelmét, hogy a Szakképzési Jelentkezési Rendszer link a benyújtási felület nyitó (kezdő) oldalára navigálja a jelentkezőt. A e-Jelentkezési rendszer kezdőoldalát megnyitva először a jelentkezőknek ki kell választaniuk, hogy melyik intézménybe szeretnék benyújtani jelentkezésüket. Ehhez az intézménykereső mezőbe be kell gépelniük az adott intézmény nevét, vagy névrészletét, majd a "Keresés" gomb segítségével a felület megjeleníti a releváns találatot.
Tájékoztatjuk, hogy a jelentkezéshez az oktatási azonosító (szám) rögzítése szükséges a felületen. Amennyiben a jelentkezőnek nincs oktatási azonosítója, egy szabadon választott 3 jegyű, technikai azonosító szám beírásával elküldheti jelentkezését.
A jogviszony létesítése során a szakképző intézmény elindítja az oktatási azonosító igénylésének folyamatát.
A hulladékgazdálkodás egy dinamikusan fejlődő iparág, amely biztos egzisztenciát kínál a szakirányon végzett technikusoknak, akik a fém-, a műanyag-, a papír-, az üveghulladék-, valamint a hulladékká vált elektromos, elektronikus berendezések újrafeldolgozás és – hasznosítás területén látnak el műszaki és szakigazgatási – középvezetői - feladatokat. A technikus a hulladékgazdálkodási telephely létrehozása és működtetése során tervezési, szervezési, irányítási feladatokat lát el. Termelési és települési hulladékok gyűjtésével, szállításával kapcsolatos munkafolyamatokat tart kézben. A környezetvédelemhez kapcsolódó műszeres mérési feladatokat lát el. A hulladékhasznosítással és –újrafeldolgozással kapcsolatos adatokat gyűjt, rögzít, rendszerez és nyilvántart digitális eszközök felhasználásával. Gondoskodik a hulladékgyűjtő, -szállító, -válogató és -feldolgozó gépek, eszközök, berendezések biztonságos üzemeltetéséről. Ismeri és betartja a feladataihoz kapcsolódó környezetvédelmi és munkavédelmi előírásokat. Munkáját üzemben, laboratóriumban és terepi körülmények között végzi. A szakirányon végzett technikus elkötelezett, környezettudatos szemléletével sokat tehet a környezeti fenntarthatóságért.
KOMPETENCIAELVÁRÁS
Társas, kultúraközi érzékenység, kritikai gondolkodás, kreatív gondolkodás, csapatmunka, a környezeti problémák gazdasági, ökológiai és társadalmi következmények iránti érdeklődés.
A SZAKKÉPZETTSÉGGEL RENDELKEZŐ
- alkalmazza a szakmai előírásokat, - a környezeti adatokat, nyilvántartja a kibocsátásokat;
- nyilvántartja a védett természeti értékeket, a szennyezett területeket;
- részt vesz környezetvédelmi tervek készítésében;
- kapcsolatot tart a környezet- és természetvédelmi és vízügyi hatóságokkal, önkormányzati területen a lakossággal;
- részt vesz pályázatírási munkákban;
- közreműködik levegő-, víz- és talajvédelmi feladatokban;
- részt vesz természetvédelmi, hulladékgazdálkodási, szennyvízkezelési feladatokban;
- részt vesz zaj- és rezgésmérési feladatokban;
- részt vesz környezetvédelmi ellenőrzésben, szabálysértési ügyek intézésében;
- közreműködik a környezet- és természetvédelmi jogszabályok, biztonságtechnikai előírások betartatásában.
Ajánlott minden olyan érdeklődő számára, aki szereti a környezetet, szeretne tenni azért,hogy fenntartható, tiszta, egészséges környezetben éljünk.