Kerámia- és porcelánkészítő
Kreatív ágazat – képző- és iparművészet terület – 3 éves képzése, amely szakképzettség megszerzésével zárul. Választható szakmairányok: Gipszmodell-készítő szakmairány, Porcelánfestő szakmairány, Kerámia- és porcelántárgy-készítő szakmairány.
A kerámia- és porcelánkészítő átfogó és korszerű szakmai tudással rendelkezik, ami elengedhetetlen a három szakmairány együttműködéséhez és a kézműves hagyományok mellett a folyamatosan fejlődő digitális technológiák működtetéséhez. A szakma munkafázisai egyéni alkotóképességet, ügyességet igényelnek, amelyekre építve a kerámia- és porcelánkészítő dísztárgyak, szerviz edények, figurák, plasztikák, épületkerámiák, szaniteráruk, és egyéb gyártmányféleségek (egészségügyi és műszaki kerámiák) kivitelezésében vesz részt.
Ajánlott minden fiatal számára, aki szereti a rendkívül sokoldalú mindennapi életünkben bennünket körülvevő kerámia és porcelán anyagát, megmunkálását, aki szívesen közreműködik a különleges tárgyak születésében
KOMPETENCIAELVÁRÁS
A szakmairányoktól függően jó térlátás, precizitás, jó fizikum, kézügyesség, esztétikai érzék, kiváló szemmérték, kitartó munkavégzés.
A SZAKKÉPZETTSÉGGEL RENDELKEZŐ
- A GIPSZMODELL-KÉSZÍTŐ SZAKKÉPZETTSÉGGEL RENDELKEZŐ
- gipszformát, gipszmodellt és sablonokat, negatív formákat készít, hogy a sorozatban gyártott kerámia-porcelán tárgyak formája, a szobrok minden finom rajzolata, illesztése tökéletes lehessen;
- műemléki és új épületek egyedi megoldásaihoz épületdíszítő elemeket, stukkókat hoz létre, sokszorosít.
- A PORCELÁNFESTŐ SZAKKÉPZETTSÉGGEL RENDELKEZŐ
- a porcelángyártás befejező kézi- és sokszorosító díszítőeljárásait alkalmazza;
- minta alapján vagy egyedi megrendelésre kézzel fest, aranyoz, szöveget ír a porcelánra;
- a tradicionális és modern tárgyak körében a porcelánfestő ügyessége, érzékeny munkája hozzájárul a tárgyak egyedi karakterének kialakításához, az értékük növekedéséhez.
- A KERÁMIA- ÉS PORCELÁN TÁRGY-KÉSZÍTŐ SZAKKÉPZETTSÉGGEL RENDELKEZŐ
- kerámia- vagy porcelán dísztárgyakat, szerviz edényeket, figurákat, plasztikákat, épületkerámiát, szaniterárut, és egyéb gyártmányféleségeket (egészségügyi és műszaki kerámiák) készít;
- kézi- és/vagy gépi eljárással, öntéssel, korongolással vagy préseléssel formáz;
- gondoskodik a mázazásról és égetésről.
ISKOLASPECIFIKUS INFORMÁCIÓK A KÉPZÉSHEZ
Képzési helyszín: Miskolci SZC Kós Károly Építőipari, Kreatív technikum és Szakképző Iskola Szakmajegyzék szám: 4 0214 16 04 Képzési idő: 2 év Munkarend: esti |
Szakképzési Jelentkezési Rendszer |
Felhívjuk a figyelmét, hogy a Szakképzési Jelentkezési Rendszer link a benyújtási felület nyitó (kezdő) oldalára navigálja a jelentkezőt. A e-Jelentkezési rendszer kezdőoldalát megnyitva először a jelentkezőknek ki kell választaniuk, hogy melyik intézménybe szeretnék benyújtani jelentkezésüket. Ehhez az intézménykereső mezőbe be kell gépelniük az adott intézmény nevét, vagy névrészletét, majd a "Keresés" gomb segítségével a felület megjeleníti a releváns találatot.
Tájékoztatjuk, hogy a jelentkezéshez az oktatási azonosító (szám) rögzítése szükséges a felületen. Amennyiben a jelentkezőnek nincs oktatási azonosítója, egy szabadon választott 3 jegyű, technikai azonosító szám beírásával elküldheti jelentkezését.
A jogviszony létesítése során a szakképző intézmény elindítja az oktatási azonosító igénylésének folyamatát.
A Kerámia- és porcelántárgy-készítő munkavállalóként vagy vállalkozóként a munkaadó, megrendelő elvárásai szerint dísztárgyakat, szerviz edényeket, figurákat, plasztikákat, épületkerámiát, szaniterárut, egyéb gyártmányféleségeket készít különféle kézi- és gépi eljárással. Fejlett formakultúrával, rajzi és plasztikai ismeretekkel rendelkezik, látványtervet, műhelyrajzot készít, vagy meglévő műszaki dokumentációt alkalmaz. A szakmai és minőségi követelmények figyelembevételével a különböző alakítási módokhoz gyártástechnológiát, alap- és segédanyagokat, kéziszerszámokat választ, gépeket, berendezéseket használ, melyeket a kezelési utasításoknak megfelelően üzemeltet és karbantart. Anyagszükségletet számol, alapanyagokat mér, öntési-, korongolási- és préselési eljárásokhoz masszát készít. Nyersdíszítési eljárásokat, speciális szabadkézi technikákat alkalmaz. A nyersterméken zsengélő-, majd mázas égetést végez. Gyártásközi- és késztermék-megfelelőséget ellenőriz, azonosít és dokumentál. Munkavégzése során ellátja a gyártás teljes- vagy részfeladatait, betartja a munka-, baleset-, egészség-, tűz-, érintés- és környezetvédelmi, valamint a hulladékgazdálkodási előírásokat. Kapcsolatot tart a kerámiaporcelángyártás területeinek szakembereivel.