Hegesztő
Gépészet ágazat képzése, amely szakképzettség megszerzésével zárul. A hegesztő különálló szerkezeti elemként készült gépalkatrészeket, szerkezeti elemeket egymáshoz rögzít, különféle hegesztési technikák, eljárások alkalmazásával. A hegesztés során a munkadarabokat hővel, nyomással vagy mindkettővel egyesíti oly módon, hogy a munkadarabok között nem oldható kapcsolat jön létre.
Pontos, önálló, szabálykövető magatartással tanulmányozza és értelmezi a munka tárgyára, céljára és a technológiára vonatkozó dokumentumokat. Ismeri és biztonsággal használja a kézi és kisgépes fémalakító műveletekhez használatos gépeket, szerszámokat, mérőeszközöket, védőfelszereléseket.
Ajánlott minden fiatal számára, akit érdekel a kisebb-nagyobb acélszerkezetek, csőhálózatok, gépelemek, tartályok hegesztése, aki szeret alkotni, szerszámokat használni.
KOMPETENCIAELVÁRÁS
Kézügyesség, önállóság, felelősségtudat, csapatban való együttműködés, precizitás, problémamegoldó képesség.
A SZAKKÉPZETTSÉGGEL RENDELKEZŐ
- műszaki rajzokat, szerelési terveket olvas és értelmezi a kapcsolódó utasításokat, szabályozásokat;
- beüzemeli a munkavégzéshez szükséges gépeket, ellenőrzi a gépeken a tanúsítványok érvényességét;
- előkészíti a munkadarabokat, elvégzi a szükséges vágásokat, darabolásokat, illetve a hegesztést;
- önellenőrzést végez a munka megkezdése előtt és közben;
- művelet befejezése után a rendelkezésre álló diagnosztikai eljárásokkal ellenőrzi az elvégzett munka minőségét, a varrat hibáit javítja;
- betartja és betartatja a munkabiztonsági és környezetvédelmi előírásokat.
ISKOLASPECIFIKUS INFORMÁCIÓK A KÉPZÉSHEZ
Képzési helyszín: Miskolci SZC Kós Károly Építőipari, Kreatív Technikum és Szakképző Iskola Szakmajegyzék szám: 4 0715 10 08 Képzési idő: 2 év Munkarend: esti |
Szakképzési Jelentkezési Rendszer |
Felhívjuk a figyelmét, hogy a Szakképzési Jelentkezési Rendszer link a benyújtási felület nyitó (kezdő) oldalára navigálja a jelentkezőt. A e-Jelentkezési rendszer kezdőoldalát megnyitva először a jelentkezőknek ki kell választaniuk, hogy melyik intézménybe szeretnék benyújtani jelentkezésüket. Ehhez az intézménykereső mezőbe be kell gépelniük az adott intézmény nevét, vagy névrészletét, majd a "Keresés" gomb segítségével a felület megjeleníti a releváns találatot.
Tájékoztatjuk, hogy a jelentkezéshez az oktatási azonosító (szám) rögzítése szükséges a felületen. Amennyiben a jelentkezőnek nincs oktatási azonosítója, egy szabadon választott 3 jegyű, technikai azonosító szám beírásával elküldheti jelentkezését.
A jogviszony létesítése során a szakképző intézmény elindítja az oktatási azonosító igénylésének folyamatát.
A hegesztő szakember a tanult kézi ívhegesztési, lánghegesztési és vágási technológiák felhasználásával hegesztett fémszerkezeteket készít hegesztéstechnológiai utasítás (WPS) alapján. Anyagismereti és geometriai tudására építve anyagot választ és anyagmennyiséget határoz meg a feladathoz. A szerkezetépítési munkáját biztonságosan, magas minőségi szinten, a vonatkozó szabványok előírásainak megfelelően végzi. A hegesztési hibákat képes beazonosítani hibakódok alapján és kijavítani. A minőségirányítási rendszerek elvárásainak megfelelően, munkaközi és végellenőrzést végez és további vizsgálatokra előkészíti a munkadarabot. Fémszerkezeteket, és csővezeték rendszereket gyárt, javít a gyártási és technológiai dokumentáció szerint, az irányítási rendszerek eszközeinek felhasználásával,