Grafikus
Kreatív ágazat – képző- és iparművészet terület képzése, amely érettségivel és technikus szintű szakképzettség megszerzésével zárul.
A grafikus tervezőstúdiókban, reklámügynökségeknél, könyv- és lapkiadóknál vagy saját vállalkozásban végzi szakmai tevékenységét. Munkája során vezetőtervező mellett a grafikai tervezési folyamatban különböző szakmairányú tevékenységeket és kisebb önálló tervezési munkát végez. A grafikus olyan vizuális és rajzi kultúrával rendelkező kreatív szakember, aki a grafika különböző szakterületein önálló véleményalkotásra, esztétikai és szakmai feladatok igényes megoldására alkalmas.
Ajánlott minden fiatal számára, aki szereti a kreatív alkotómunkát, ugyanakkor aktívan részt szeretne venni napjaink környezetkultúrájának alakításában, alkotó emberként kíván együtt dolgozni az üzleti világ és a vállalkozói szféra szereplőivel. Ez a szakma a kreatív ipar sok más területével is kapcsolatban áll. Az internet, a mozgóképgyártás, a nyomdaipar és a média területei mind lehetőséget nyújtanak az ismeretek bővítésére. Tudása alapján alkalmas tanulmányai folytatására a különböző rokon szakterületeken, valamint lehetősége nyílik továbbtanulásra a művészeti egyetemeken.
KOMPETENCIAELVÁRÁS
Kreativitás, kézügyesség, önállóság, precizitás, jó kommunikációs készség, együttműködési készség, szervezési készség, csapatmunka.
A SZAKKÉPZETTSÉGGEL RENDELKEZŐ
- jellemzően önálló vállalkozási formában vagy társas vállalkozásokban vállal munkát;
- fontos személyes tulajdonsága az együttműködési készség, a tervező és kivitelező munkától függően sokféle megrendelővel és a társ szakma képviselőivel dolgozik együtt;
- tevékenységéből fakadóan aktív alakítója közvetlen és tágabb vizuális környezetének;
- tervező munkájában össze tudja hangolni az esztétikai igényeket a megrendelő üzleti céljaival.
ISKOLASPECIFIKUS INFORMÁCIÓK A KÉPZÉSHEZ
Képzési helyszín: Miskolci SZC Kós Károly Építőipari, Kreatív Technikum és Szakképző Iskola Szakmajegyzék szám: 5 0213 16 09 Képzési idő: 2 év Munkarend: esti |
Szakképzési Jelentkezési Rendszer |
Felhívjuk a figyelmét, hogy a Szakképzési Jelentkezési Rendszer link a benyújtási felület nyitó (kezdő) oldalára navigálja a jelentkezőt. A e-Jelentkezési rendszer kezdőoldalát megnyitva először a jelentkezőknek ki kell választaniuk, hogy melyik intézménybe szeretnék benyújtani jelentkezésüket. Ehhez az intézménykereső mezőbe be kell gépelniük az adott intézmény nevét, vagy névrészletét, majd a "Keresés" gomb segítségével a felület megjeleníti a releváns találatot.
Tájékoztatjuk, hogy a jelentkezéshez az oktatási azonosító (szám) rögzítése szükséges a felületen. Amennyiben a jelentkezőnek nincs oktatási azonosítója, egy szabadon választott 3 jegyű, technikai azonosító szám beírásával elküldheti jelentkezését.
A jogviszony létesítése során a szakképző intézmény elindítja az oktatási azonosító igénylésének folyamatát.
A számítógépes grafikus egy szakma, ami a grafikusi dizájn technikákkal és a grafikusi művészeti iparággal foglalkozik. Magába foglalja, alkalmazza a képalkotás, fényképészet, tipográfia, animáció területeket. A grafikus dizájner nyomtatott-, elektronikus médiát, hirdetési felületeket publikál. A grafikus tervezőstúdióban, reklám- vagy médiaügynökségnél, kiadónál komplex tervezési folyamatban, vezető tervező mellett szerkesztési, tervezési részfeladatokat lát el. Saját vállalkozásban a megrendelővel való egyeztetés mellett önállóan dolgozik. A munkaadóval, megrendelővel és munkatársaival jól kommunikál, konstruktív, együttműködő szakember. Logót, arculatot, reklámgrafikát, plakátot tervez. Újság, magazin, könyv tipográfiai tervét készíti el, címlapot, borítót tervez. Részt vesz kiadványok előkészítésében: tördel, képanyagot dolgoz fel, digitális és szabadkézi illusztrációt, ábrát készít. Nyomdai előkészítést végez, a nyomdával egyeztet. Számítógépes programokat és eszközöket, valamint manuális technikákat alkalmaz. Vizuális kultúrával rendelkező, igényes kreatív szakember, aki munkája során az esztétikai és a funkcionális célokat egyaránt szem előtt tartja. Önálló szakmai véleményalkotásra képes. Folyamatosan fejleszti képességeit: figyelemmel kíséri a kulturális trendeket és technikai változásokat.
KOMPETENCIAELVÁRÁS
Kreativitás, kézügyesség, önállóság, precizitás, jó kommunikációs készség, együttműködési készség, szervezési készség, csapatmunka.
A SZAKKÉPZETTSÉGGEL RENDELKEZŐ
- jellemzően önálló vállalkozási formában vagy társas vállalkozásokban vállal munkát;
- fontos személyes tulajdonsága az együttműködési készség, a tervező és kivitelező munkától függően sokféle megrendelővel és társszakma képviselőivel dolgozik együtt;
- tevékenységéből fakadóan aktív alakítója közvetlen és tágabb vizuális környezetének;
- tervezőmunkájában össze tudja hangolni az esztétikai igényeket a megrendelő üzleti céljaival.
Ajánlott minden olyan érdeklődő számára, aki szereti a kreatív alkotómunkát, ugyanakkor aktívan részt szeretne venni napjaink környezetkultúrájának alakításában, alkotó emberként kíván együtt dolgozni az üzleti világ, a vállalkozói szféra szereplőivel. Ez a szakma a kreatív ipar sok más területével is kapcsolatban áll, az internet, a mozgóképgyártás, a nyomdaipar, a média területei mind nyitva állnak a további fejlődés számára. Tudása alapján alkalmas tanulmányai folytatására a különböző rokon szakterületeken, valamint lehetősége nyílik továbbtanulásra a művészeti egyetemeken.